EGYSZER
Ezúttal Morris Gleitzman „Egyszer” (Once) című művét szeretném figyelmetekbe ajánlani.
A 170 oldalas mű a Ciceró Kiadó gondozásában jelent meg 2009-ben. Azoknak a gyerekeknek, s inkább azoknak a fiúknak ajánlanám, akik nyitottak a történelem témakörén belül a nácizmusra, a holokausztra. Akik azt akarják tudni, milyen lehetett az emberiség egyik legembertelenebb korszaka egy gyerek szemszögén, tapasztalatain keresztül.
1942-ben járunk. A 9 éves Félix kb. 3 éve egy lengyel árvaházban él ahova a szülei tették be, míg sorsuk a náci zsidóüldözés miatt bizonytalannak látszik.
Felix szülei zsidó könyvkereskedők voltak, de a náci megszállók boltjukat bezáratták.

Az árvaházba egy napon német katonák érkeznek, akik elégetik az otthon könyveit. Felix megrémül, s mivel szülei könyvkereskedők, figyelmeztetni akarja őket a veszélyre. Elhatározza, hogy megszökik és megkeresi a szüleit. Vajon sikerül neki?
Felixet gazdag fantáziája és kreatív történetei gyakran megmentik a nehéz helyzetekből.
Az írót a könyv megírására Janusz Korczak ihlette, aki lengyel zsidó orvos és gyermekkönyvíró volt. Ő zsidó gyermekek százait mentette meg egy olyan korban, mikor a német katonák Hitler hatalma alatt zsidó férfiakat , nőket, gyermekeket szállítottak marhavagonokban a haláltáborokba.
Az író bevallja, hogy története a képzelet szülötte, de megad egy URL címet, melyen keresztül áldozattá vált zsidó gyerekek naplóiba nyerhetünk betekintést.
www.morrisgleitman .com
puffin.com.au
Ha érdekel a téma olvasd el a következő könyveket is:
- Boyne: A csíkos pizsamás fiú
- Jean Molla: Sobibor
- Lois Lowry : Számlád meg a csillagokat
- Anne Frank naplója