Mikor van húsvét?
Biztosan észrevetted már, hogy a húsvéti ünnepkör sosem esik minden évben ugyanarra a napra. Március 22. és április 25. között között ünnepeljük, attól függően, mikor van a március 21-ét , a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte. Az ettől számított első vasárnap húsvét első napja. Ezt egy héttel előzi meg a virágvasárnap.
VIRÁGVASÁRNAP:
Mikor Jézus bevonult Jeruzsálembe, az emberek pálmaágakat terítettek elébe. Ennek emlékünnepe a virágvasárnap. Nálunk a pálmaágakat barkaágak helyettesítik. A templomban a begyűjtött barkaágakból barkaszentelést végeznek. A szentelt barkának varázserőt tulajdonítottak. Használták gyógyításra, rontás ellen. Vagy mennydörgés és villámlás elhárítására.
2013. március 26., kedd
Meseíró pályázat ...ha írásban jobban megy....
Kedves gyerekek !
Meseíró pályázatot hirdetett a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár 6-16 éveseknek.
Értékes könyvjutalmakat lehet nyerni!!!
Érdemes pályázni!
További info az fszek oldalán:
„Az úgy volt…”
2013. március 19., kedd
Sándor, József , Benedek
Három kedvelt névünnep, Sándor napja (március 18.) , József napja (március 19.) és Benedek napja (március 21.). A néphit úgy tartja, hogy ezek a napok vetnek véget a fagyos télnek és ekkor veszi kezdetét a termékeny tavasz. Szokásokban leggazdagabb a három közül a József napja, ami a kis Jézus gondviselőjének , a názáreti ácsmesternek az ünnepe is. József napján engedik ki a méheket, néhol ekkor kezdik el a szántást, s ekkor érkeznek haza a fecskék is. Erre utal a gyermekmondóka szövege is. "Fecskét látok, szeplőt váltok!" "Vagy fecskét látok, szeplőt hányok."
Egyes magyarlakta területeken úgy tartja a néphit, hogy ezen a napon mindenkinek meg kell fürödnie, és tiszta fehérneműt kell vennie.
Az Alföldön úgy vélik, ha József napon szivárvány látható, s annak széles sárga sávja van, az jó búzatermést ígér. József nap a kedvelt névünnepek közé tartozik.
2013. március 8., péntek
Március 8. Nemzetközi Nőnap
Az első Nőnapot 101 éve, 1911. március 19-én ünnepelték.
Jóval később - egy nagy időugrással - a francia forradalomban láthatjuk megint, hogy a nők a „szabadság, egyenlőség, testvériség" kiáltással vonulnak a Versailles elé, hogy a nők választó jogát követeljék.
Maga a Nemzetközi Nőnap eredete viszont konkrétan 1857. márciusra tehető, amikor New York-ban a textilipari női dolgozók tüntettek a számukra is kijáró emberibb munkakörülményekért és a magasabb fizetésért.
Magyarországon 1913 óta tartják ezt az ünnepet.
A Nemzetközi Nőnapot az ENSZ a világnapok közt tarja számon.
Márai Sándor: A nőkről általában
„Köszönet a nőknek. Köszönet neked, aki megszültél. És neked, aki a feleségem voltál. És neked, te harmadik, tízedik, ezredik, aki adtál egy mosolyt, gyöngédséget, egy meleg pillantást, az utcán, elmenőben, vigasztaltál, mikor magányos voltam, elringattál, amikor a haláltól féltem. Köszönet neked, mert szőke voltál. És neked, mert fehér voltál. És neked, mert okos és jókedvű voltál. És neked, mert türelmes és nagylelkű voltál. És neked, mert betakartad hajaddal arcomat, mikor megbuktam és rejtőzni akartam a világ elől, s neked, mert tested meleget adott testemnek, mikor fáztam az élet magányában. És neked, mert gyermeket szültél nekem. És neked, mert lefogod majd ujjakkal a szemem. És neked, mert kenyeret és bort adtál, mikor éhes és szomjas voltam. És neked, mert testedből a gyönyör sugárzott. És köszönet neked, mert jó voltál, mint az állatok. És neked, mert testednek olyan illata volt, mint a földnek az élet elején. Köszönet a nőknek, köszönet."
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)